Uncategorized

نکات حسابداری ویژه بازار کار + تکنیک ها و ترفندها

نکات حسابداری ویژه بازار کار + تکنیک ها و ترفندها

بدون شک تحصیل در رشته حسابداری برای ورود به دنیای حسابداری یک امر لازم و ضروری است. اما مورد مهم در اینجا وجود دارد. آن هم این است که آیا تمام آن چیزی که در رشته حسابداری و در دانشگاه ها به شما گفته می شود، برای ورود به بازار کافی است؟ بدون شک داشتن اطلاعات ضروری است اما کافی نیست. برخی از نکات وجود دارد که باید آنها را بدانید. همچنین اگر قصد دارید به دنیای حسابداران حرفه ای وارد شوید حتما لازم است که در خصوص نرم افزارهای حسابداری مثل سپیدار نیز اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه به برخی از این نکات مهم که از جمله ی مهم ترین نکات حسابداری ویژه بازار کار است اشاره می کنیم و موارد مهمی را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

مهم ترین نکات حسابداری ویژه بازار کار

در این بخش همانطور که در شروع به شما گفته شد قصد داریم برخی از نکات مهم در حسابداری را بیان کنیم. ممکن است برخی از این نکات برای شما آشنا باشند و برخی از آنها نیز برای شما کمی گنگ به نظر برسند. این نکات شامل موارد زیر می شود.

تهیه دفاتر پلمپ شده حسابداری قانونی

یکی از مهم ترین اقداماتی که باید از مدیر خود بخواهید و یا خود شما به عنوان نیروی مالی مجموعه انجام دهید تهیه دفاتر قانونی حسابداری است. دفاتری که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تایید شده باشد. اگر به شرکتی وارد شده اید که به تازگی فعالیت خود را شروع کرده است، حتما توجه داشته باشید که تهیه این دفاتر را در اولویت خود قرار دهید.

توجه داشته باشید که شرکت موظف است بعد از 2 ماه پس از ثبت شرکت اقدام به دریافت این دفاتر قانونی کند. این کار فارغ از این است که شرکت فعالیت اقتصادی خود را شروع کرده است یا خیر. پس فراموش نکنید که برای دریافت این دفاتر شرکت ها تنها 2 ماه پس از ثبت فرصت دارند که برای دریافت آنها اقدام کنند.

از بیمه کارکنان مجموعه ای که در آن هستید اطمینان حاصل کنید

یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، بیمه کارکنان است. حتما توجه داشته باشید که باید تمامی کارکنان مجموعه ای که در آن مشغول به کار مالی هستید در لیست بیمه شما وجود داشته باشند و مشمول بیمه از سمت شرکت باشد. طبق ماده 148 قانون کار اگر شرکت یا مجموعه ای کارکنان خود را بیمه نکند، شامل پرداخت جریمه خواهد بود.

برای جلوگیری از این جریمه باید حتما حواستان به موضوع بیمه کارکنان باشد. چرا که سازمان بیمه ممکن است کارشناسان و بازرسان خود را به صورت اتفاقی به مجموعه ارسال کرده تا در خصوص بیمه تک تک اعضای سازمان اطمینان حاصل کند.

یک نرم افزار حسابداری بیاموزید

یکی از مهم ترین اقداماتی که به عنوان یک حسابدار حتما باید در نقشه راه خود قرار دهید، حتما اقدام به یادگیری یکی از نرم افزارهای حسابداری کنید. یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری در ایران نرم افزار حسابداری سپیدار است که مجموعه ما در سپیدان حساب ممتاز یکی از نمایندگان رسمی فروش این برنامه است. همچنین آموزش هایی را برای شما عزیزان نیز آماده کرده ایم که می توانید آن را تهیه کرده و از نرم افزار سپیدار بهترین استفاده را داشته باشید. توجه داشته باشید که حتما فیلد کاری خود را مشخص کنید و اقدام به یادگیری ماژول ها یا همان سیستم های مربوط به همان بخش کنید. این کار به شما عزیزان کمک می کند که به دنیای حسابداران حرفه ای وارد شوید.

به دانش مالیاتی خود توجه داشته باشید

یکی از مهم ترین نکاتی که پیش از ورود به بازار کار باید به آن توجه داشته باشید این است که به عنوان یک نیروی مالی حداقل اطلاعات لازم از مسائل مالیاتی را داشته باشید. امروزه سازمان ها حسابدارهایی را استخدام می کنند که علاوه بر اطلاعات مالی از اطلاعات مالیاتی خوبی نیز بهره مند هستند. این امر به شما عزیزان کمک می کند که بتوانید مجموعه را در راستای پرداخت صحیح مالیات راهنمایی کنید.

حساب های شخصی با حساب های شرکت را تفکیک کنید

یکی از مواردی که در بازار به آن کمتر توجه می شود، جداکردن حساب ها است. شما به عنوان یک نیروی مالی موظف هستید مدیریت مجموعه را از این موضوع آگاه کنید که اگر حساب های شخصی از حساب های شرکت تفکیک نشود ممکن است به تمامی هزینه ها حتی هزینه های شخصی نیز مالیات تعلق بگیرد.

این موضوع به منزله پرداخت عدد بیشتری به سازمان مالیات است که قطعا برای شرکت ضرر بزرگی محسوب می شود. همچنین ممکن است در زمان رسیدگی مالیاتی در صورت عدم تفکیک حساب ها با مشکلات جدی روبرو شوید و ممیز مالیاتی سختگیری های زیادی را برای شما در نظر بگیرد.

پیگیری تراکنش ها

حتما تراکنش های انجام شده را پیگیری کنید. تمامی تراکنش ها دارای کد پیگیری هستند . این امر مخصوصا در سازمان هایی که ورودی شرکت به صورت کارت به کارت است، از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. چرا که ممکن است تراکنش به صورت جعلی باشد. پس حتما به این موضوع توجه داشته باشید که کوچک ترین تراکنش ها را نیز پیگیری کرده و از صحت آنها اطمینان حاصل کنید.

بایگانی کردن را به خوبی بیاموزید

یکی دیگر از نکات حسابداری بازار کار بایگانی کردن مدارک سازمان است. اگر مدارک را به درستی بایگانی نکرده باشید، دسترسی به آنها برای شما بسیار دشوار خواهد بود. ممکن است در زمان رسیدگی مالیاتی شما به اسناد و مدارک گذشته خود نیاز داشته باشید. پس حتما اسناد شرکت را به صورت اصولی بایگانی کنید در صورت نیاز در سریع ترین زمان و به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. بایگانی کردن هم می تواند به صورت سیستمی انجام شود هم به صورت برگه و کاغذ. بهتر است شما از هر دو مورد استفاده کنید تا در صورت از بین رفتن مدارک در هر یک از این موارد دچار مشکل نشوید.

اموال را کدگذاری کنید

یکی از مهم ترین مواردی که به عنوان نیروی مالی باید به آن توجه داشته باشید، کدگذاری اموال شرکت و یا سازمان است. اگر وارد مجموعه ای شدید که این مورد را رعایت نکرده بودند به عنوان یکی از مهم ترین نکات حسابداری بازارکار باید به آن توجه ویژه داشته باشید. این کار با هدف نگهداری و حفاظت از اموال شرکت انجام می شود. هرچیزی که در سازمان شما وجود دارد بایستی یک برچسب کدگذاری داشته باشد.

اموال شرکت را به صورت دوره ای بررسی کنید و در صورت کسری آن را به مدیریت مجموعه اطلاع دهید.

کلام پایانی

برای اینکه تبدیل به یک حسابدار موفق شوید لازم است تا اطلاعات زیادی را به دست بیاورید. تجربه کافی را با انجام کارآموزی و یا کارمند واحد مالی و دستیار به دست بیاورید. در یادگیری و سرمایه گذاری روی خودتان اصلا کوتاهی نکنید. سعی کنید هرآنچه که موردی به دانش شما در زمینه حسابداری اضافه می کند را دنبال کرده و آن را بیاموزید. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید از شما عزیزان کمال تشکر  را داریم. اگر نیاز به آموزش های سپیدار سیستم دارید. می  توانید با شماره تماس های ثبت شده در سایت با مشاوران و کارشناسان ما در تماس باشید. ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما دوستان هستیم.

همچنین اگر شما عزیزان به موضوع اینکه تنخواه چیست و تنخواه دار کیست علاقه مند هستید می توانید از طریق عبارت لینک شده برای کسب اطلاعات بیشتر از مقاله ما در این خصوص بازدید و دیدن فرمایید.

ثبت دیدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.

ثبت دیدگاه

0 دیدگاه