مالیاتی

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

طبق مصوب ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده : مالیات غیر مستقیمی است که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده در یک دوره معین وضع میشود.

مالیات غیر مستقیمی است که مصرف کننده (خریدار) آن را پرداخت میکند و فروشنده مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت پرداخت مینماید، فروشنده که ضمن خرید اولیه مالیات پرداخت کرده، مصرف کننده محسوب نمیشود. او باید مالیات های بر ارزش افزوده خود را از مالیات دریافتی کسر کند و ما به تفاوت را به دولت پرداخت کند.

ماليات بر ارزش افزوده روش جدید اخذ ماليات، مورد توجه بسياري از کشورها بوده است. درکشور ما ماليات بر ارزش افزوده برای اصلاح ساختار مالياتي و افزايش درآمد دولت در مجلس به تصویب رسید و در نیمه دوم سال 1387 به اجرا گذاشته شد.

مالیات بر ارزش افزوده شامل چه کالاها و خدمات میشود :

این مالیات به تمامی کالاها و خدمات تعلق میگیرد مگر آنکه در قانون برای آن شرایط ویژه از جمله تخفیف در نظر گرفته شود. کالاهایی که وارد کشور میشوند (واردات تجاری به  وسیله پست یا مسافر) اداره گمرک به این واردات مالیات ارزش افزوده تعلق میدهد، البته اکثر کشورهای اروپایی واردات شیر مادر، اعضای بدن انسان و محصولات جانبی خون از پرداخت مالیات ارزش افزوده وارداتی معاف هستند.

در برخی از کشورها دارو و خدمات پزشکی، مواد غذایی و برخی از خدمات دولتی (دادگستری، آتش نشانی و…) شامل استثنا میشوند، در این رابطه تخفیف یا حذف مالیات بسیار فراوان صورت میپذیرد.

برای کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی (روغن، برنج، گوشت و…) و خدمات بهداشتی مالیات بر ارزش افزوده تعلق نمیگیرد و برای دو کالای خاص (سیگار و سوخت) به ترتیب 12 و 20 درصد مالیات تعلق میگیرد.

روش ارسال اظهارنامه ارزش افزوده و پرداخت مالیات ارزش افزوده

قانون مالیات بر ارزش افزوده هر 3 ماه یکبار محاسبه و از مصرف کننده نهایی دریافت میشود این مالیات، مالیات غیر مستقیمی که تمام مراحل تولید، توزیع، عرضه محصول و خدمت دریافت میشود. اظهارنامه ارزش افزوده را میتوان از طریق سامانه یکپارچه مالیات بر ارزش افزوده به آدرس evat.ir ثبت نمود.

1- پس از ورود بر روی گزینه تسلیم اظهارنامه عادی کلیک کرده

2- نام کاربری و رمز عبور خود را در سامانه ثبت میکنین

3- اطلاعات مربوط به سال و دوره را وارد مینماییم

4- در صورتی که میخواهید برای اولین بار فرم مالیات بر ارزش افزوده تکمیل نمایید باید مشخصات مودی را واردنمایید

5- اطلاعات مربوط به خرید و فروش طبق دفاتر ثبت مینماییم که جدول شماره یک مربوط به اطلاعات فروش و شماره دو مربوط به اطلاعات خرید میباشد. کادر مربوط به عوارض و مالیات به صورت خودکار تنظیم میگردد (مالیات 6 درصد و عوارض 3 درصد)

6- برای تایید اظهارنامه مالیات بر ارزش‌ افزوده به پایین صفحه مراجعه کرده و سپس نام و نام خانوادگی را وارد مینماییم.

7- پس از تایید نهایی اظهارنامه صفحه ای باز میشود که شامل شماره ثبت تسلیم اظهارنامه، شناسه ثبت نام، تاریخ ثبت تسلیم اظهارنامه و اطلاعات تایید کننده است

8- بعد از دریافت کد رهگیری که در مرحله قبل انجام شده نسبت به صدور قبض و پرداخت مالیات اقدام مینماییم،

 

جرائم مالیات ارزش افزوده

1- عدم ثبت نام در زمان مقرر شده معادل 75 درصد مالیات

چنانچه مودی در مهلت مقرر ثبت نام نکند دوحالت وجود دارد: مودی توسط واحد مالیاتی  شناسایی میگردد که در این حالت مالیات و عوارض از آن مطالبه خواهد شد. برای عدم ثبت نام تا زمان شناسایی به میزان 75درصد مالیات و عوارض به عنوان جریمه به مالیات و عوارض مطالبه شده اضافه میشود.

 

2- عدم درج صحیح قیمت در صورت حساب : معادل یک برابر مابه التفاوت

3- عدم تکمیل صورت حساب: 25 درصد مالیات متعلقه

4- عدم تسلیم اظهارنامه: 50 درصد مالیات متعلقه

5- عدم صدور صورت حساب: معادل یک برابر مالیات

6- عدم ارائه دفاتر یا اسناد و مدارک: معادل 25درصد مالیات متعلقه

 

برای درخواست مشاوره، مشاهده قیمت و درخواست دمو در این جا کلیک کنید

ثبت دیدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.

ثبت دیدگاه

3 دیدگاه