Uncategorized

تنخواه چیست؟ تنخواه گردان چیست؟

تنخواه چیست؟ تنخواه گردان چیست؟

تنخواه چیست ؟ تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها به صورت روزانه مخارج و هزینه‌هایی دارند که معمولا به آنها هزینه‌های جاری مجموعه می‌گوییم. هزینه‌هایی که باید توسط یک شخص مشخص از حسابی مشخص انجام شود. اما در این بین اینکه این هزینه‌های جاری از چه حسابی پرداخت شوند و اینکه مدیریت این حساب با چه کسی باشد ممکن است کمی مجموعه را با چالش روبرو کند. به همین منظور سیستم تنخواه و تنخواه گردان، راه چاره این مشکل است. اگر شما هم قصد دارید به بهترین نحو هزینه‌های جاری مجموعه و سازمانتان را مدیریت کنید و با مشکلات جدی که در ادامه به صورت مفصل به آنها خواهیم پرداخت روبرو نشوید، در ادامه این مطلب از سایت سپیدان حساب ممتاز همراه ما باشید.

تنخواه چیست ؟

تنخواه به وجه نقد یا اعتباری گفته می‌شود که برای هزینه‌های جاری مجموعه یا سازمان در نظر گرفته می‌شود. این هزینه‌ها معمولا شامل هزینه‌های روزانه و خرید‌های کوچک و متوسط برای فعالیت مجموعه است. توجه داشته باشید که تنخواه شامل هزینه‌های شخصی مدیران، هیئت مدیره یا تنخواه دار نمی شود.

تنخواه دار کیست؟

تنخواه دار شخصی است که حساب تنخواه به او واگذار می‌شود تا هزینه‌های جاری مجموعه را خریداری کرده و نیازهای مجموعه را از طریق موجودی این حساب تامین کند. تنخواه دار می‌تواند خود مدیر، یکی از اعضای هیئت مدیره و یا یکی از کارکنان مجموعه باشد.

معمولا مدیریت این حساب نیز با تنخواه دار بوده و برای اینکه در زمان رسیدگی به مشکلات جدی در خصوص تنخواه روبرو نشوید در ادامه نکاتی را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد که می‌توانید از آنها برای بهبود مدیریت تنخواه خود استفاده کنید.

مدیریت حساب تنخواه چیست ؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که سازمان‌ها و شرکت‌ها با آن روبرو هستند این است که حساب تنخواه دقیقا برای چه مواردی استفاده شود. برای جلوگیری از این مشکل اولین راه این است که تنخواه دار در اولین مرحله و پیش از خرید تاییدیه خرید را از مدیرعامل یا یکی از اعضای هیئت مدیره بگیرد. این کار از پرداخت‌های اضافی، به وسیله حساب تنخواه جلوگیری می‌کند.

همچنین اگر شما مدیرعامل مجموعه هستید یا در سمت هیئت مدیره مجموعه و سازمانتان هستید می‌توانید مشخص کنید که تنخواه دقیقا برای چه مواردی مورد استفاده قرار بگیرد. این کار به شما کمک می‌کند که مطلع باشید دقیقا هزینه‌های تنخواه برای چه اموری مصرف می‌شود.

ثبت تنخواه چیست ؟ اینکار به عهده کیست؟

در خصوص اینکه تنخواه چیست اینطور می توان گفت که یکی دیگر از وظایف تنخواه دار علاوه بر خرید و دریافت تاییدیه از سمت مدیریت مجموعه و سازمان، ثبت تنخواه‌ها و در صورت نیاز دریافت فاکتور است. تنخواه دار وظیفه دارد تمامی هزینه‌های انجام شده را ثبت کرده و رسید‌تراکنش‌های صورت گرفته از حساب تنخواه را برای تیم مالی مجموعه ارسال نماید.

آیا ممکن حساب تنخواه یک حساب مشکوک شناسایی شود؟

بله. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است در زمان رسیدگی مالیاتی متوجه شما شود مشکوک شدن بازرس سازمان مالیات به حساب تنخواه است. برای اینکه از این کار جلوگیری کنید لازم است دو امر مهم را در نظر داشته باشید و آنها را انجام دهید.

مورد اول که در زمان رسیدگی مالیاتی به شما عزیزان کمک می‌کند، این است که سندی را تنظیم کنید که در آن شماره حساب تنخواه، تاریخ تحویل و نام تنخواه دار کاملا مشخص باشد. در این سند بایستی ذکر کنید که حساب تنخواه به شماره… به آقا یا خانم… که در سمت…. مجموعه یا سازمان هستند به عنوان حساب تنخواه تحویل داده شد و تمامی‌تراکنش‌های صورت گرفته از حساب فوق مربوط به تنخواه و خریدهای جاری مجموعه یا سازمان… است. این سند به شما عزیزان کمک می‌کند تا در زمان رسیدگی با ارائه این سند بتوانید ثابت کنید که هزینه‌های صورت گرفته توسط این حساب مربوط به سازمان شما است.

مورد دوم که به شما در زمان رسیدگی کمک می‌کند، این است که به هیچ وجه از حساب تنخواه اقدام به خریدهای شخصی نکنید. این کار موجب می‌شود تا در زمان رسیدگی بازرس مالیات حساب شما را یک حساب مشکوک شناسایی کرده و‌تراکنش‌های شما را فاقد اعتبار بداند. پس به هیچ وجه چه خود شما و چه تنخواه دار شما نباید برای هزینه‌های شخصی از این حساب فعالیتی را انجام دهد.

زیر سیستم مدیریت تنخواه سپیدار

بعد از درخواست‌های بسیاری که از سمت حسابدارن، مدیران مالی و عزیزانی که در حوزه مالی و مالیاتی مشغول هستند، سپیدار تصمیم گرفت تا زیر سیستمی را مبنی بر زیر سیستم مدیریت تنخواه به برنامه خود اضافه کند. این زیر سیستم امکانات قابل توجهی را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد. از جمله این امکانات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

تعیین سقف بودجه تنخواه

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌توانید در مدیریت تنخواه سپیدار انجام دهید این است که برای حساب تنخواه خود سقف تعیین کنید تا میزان هزینه مشخصی وارد این حساب شده و این حساب به صورت مشخصی ورودی داشته باشد.

تعریف تنخواه دار

در این زیر سیستم از برنامه سپیدار شما عزیزان می‌توانید تنخواه دار خود را در سیستم تعریف کنید تا این شخص بتواند به راحتی تمامی هزینه‌های صورت گرفته از حساب تنخواه را به صورت سیستمی ثبت نماید.

پیوست کردن اسناد و فاکتورها به رسیدهای ثبت شده

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که این زیر سیستم برای شما عزیزان فراهم و میسر کرده است، این مورد است که شما می‌توانید تمامی فاکتورها، رسیدها و اسناد مربوط به‌تراکنش‌های صورت گرفته از حساب تنخواه را در زمان ثبت خرید و‌تراکنش به‌تراکنش مربوطه ضمیمه و پیوست کنید تا در زمان رسیدگی بتوانید راحت‌تر هزینه‌های صورت گرفته از این حساب را به سازمان مالیات ارائه دهید.

کلام پایانی

تنخواه یکی از لازمه‌های هرسازمانی است. برای اینکه بتوانید حساب تنخواه خود را به بهترین نحو مدیریت کنید بهترین راه این است که از سیستم‌های نرم افزارحسابداری استفاده کنید. همچنین اگر از نرم افزار سپیدار برای مدیریت امورمالی خودتان استفاده می‌کنید بهترین کار برای مدیریت تنخواه خرید و اضافه کردن زیر سیستم مدیریت تنخواه سپیدار است.

اگر در خصوص این زیر سیستم یا خود نرم افزار سپیدار سوالی دارید می‌توانید با مشاوران ما که شماره آنها در همین صفحه قرار گرفته است تماس حاصل کنید. مشاوران و کارشناسان ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید از شما عزیزان کمال تشکر را داریم.

ثبت دیدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.

ثبت دیدگاه

0 دیدگاه